Poradnik dotyczący wyboru i montażu okien energooszczędnych – oszczędność energii i komfort termiczny

gru 10, 2020 przez

Poradnik dotyczący wyboru i montażu okien energooszczędnych – oszczędność energii i komfort termiczny

Wybór i montaż okien energooszczędnych – oszczędność energii i komfort termiczny

Kupno oraz montaż okien energooszczędnych to minimalny koszt rzeczywisty, który zwróci się w przyszłości. Oszczędność energii, związana z taką inwestycją, to korzyści finansowe oraz ekologiczne. Poza tym okna energooszczędne zapewniają komfort termiczny oraz redukują hałas z zewnątrz.

Wybierz okna zgodnie z potrzebami

Okna energooszczędne mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak drewno, PCV, drewno-aluminium lub aluminiowe. Dokonując wyboru najistotniejsze jest dostosowanie okien do swoich potrzeb. Przy ścisłym budżecie warto rozważyć okna tzw. „ekonomiczne”, w przypadku lepszego budżetu można wybrać bardziej zaawansowane technologicznie modele.

Wybierz najlepszy rdzeń

Okna energooszczędne można rozpoznać po ich specjalnym rdzeniu. Jest to wypełnienie okien, które zapewnia optymalną izolację termiczną. Do izolacji stosuje się różnego rodzaju materiały, między innymi: piankę poliuretanową, styropian, XPS lub mineralną wełnę. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.

Wybierz jednokomorowe czy dwukomorowe okna

Okna energooszczędne mogą być jednokomorowe lub dwukomorowe. Dwukomorowe okna z wypełnieniem różnymi materiałami oraz z przegrodą oddzielającą przestrzenie między skrzydłami są najbardziej skutecznym rozwiązaniem. Taka konstrukcja zapewnia lepsze parametry izolacji termicznej.

Skontroluj parametry

Okna energooszczędne posiadają specjalne parametry, które określają ich efektywnieść. Parametrami takimi są między innymi: współczynnik przenikania ciepła U (im niższy, tym lepiej), suma przenikania ciepła Uw (wartość ta ukształtuje się na poziomie U okno + U ramka) czy wskaźnik przenikania światła solarne.

Podsumowując, montaż okien energooszczędnych zaczyna się od wyboru odpowiedniego typu okna. Kupując okna energooszczędne warto zwrócić uwagę na ich izolację termiczną oraz na parametry techniczne. Pamiętajmy też o tym, że inwestycja w okna energooszczędne, to inwestycja na przyszłość, która pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za energię, a także zagwarantuje nam nieprzerwany komfort termiczny w domu.

Podobne

Tagi