Gałęzie drzewek owocowych

gru 7, 2019 przez

Gałęzie drzewek owocowych

Wiele osób decyduje się ostatnimi czasy nas zakup działki rekreacyjnej lub domku z ogródkiem. Coraz częściej marży nam się własnoręcznie wyhodowana marchewka czy też świeże truskawki z ogródka. Jednak nie zawsze mamy serce do uprawy tych roślin własnoręcznie. Z tego też powodu decydujemy się raczej na prowadzenie kilku drzewek owocowych. Jednak musimy pamiętać, że część prac pielęgnacyjnych dotyczących tych roślin może być dla nas zagadka. Jednak warto poznać kilka zasad, dzięki którym zajmowanie się niewielkim sadem staje się czystą przyjemnością i rozwijającym wyzwaniem, A nie trudnym obowiązkiem. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie jak podcinać drzewa owocowe.

 

Przede wszystkim zanim przystąpimy do tego rodzaju pielęgnacji, to powinniśmy sprawdzić w jakim czasie najlepiej przycinać drzewka w naszym sadzie. Przede wszystkim musimy sprawdzić, które drzewa powinny zostać przecięte pod koniec zimy, czy też w kwietniu albo dopiero pod koniec lata. Najwcześniej przycinamy jabłonie, grusz i śliwy, które pielęgnujemy w ten sposób lutym, trochę później takiej pielęgnacji potrzebują brzoskwinie i nektarynki. Jak ostatnie, ponieważ dopiero po okresie owocowania czyli pod koniec lata przycinamy wiśnie, czereśnie i morele. Z tego też powodu warto być zawsze przygotowanym do tego rodzaju pielęgnacji i mieć zadbane, czyste i naostrzone narzędzia.

Przystępując do przycinania drzewek owocowych warto wcześniej dokładnie obejrzeć drzewko. W pierwszej kolejności należy usuwać te gałęzie, które rosną pionowo do góry. Są to tak zwane “wilki”. Usuwamy również te gałęzie, które zaburzają kształt bryły drzewka oraz te, które odbierają światło słoneczne innym częściom korony. W ten sposób osiągniemy nie tylko piękny kształt korony ale również doskonale zbiory w następnym sezonie. Pamiętajmy również, żeby przycinać gałęzie kilka milimetrów na pąkiem. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych dla drzewka owocowego chorób i grzybów. Jak widać przycinanie drzewek owocowych wcale nie jest trudne.

 

 

Podobne

Tagi