Trendy w budownictwie – nowoczesne rozwiązania architektoniczne

cze 13, 2021 przez

Trendy w budownictwie – nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Współczesne podejście do projektowania oraz innowacyjne materiały i technologie przyczyniły się do powstania nowych trendów w budownictwie. W dzisiejszych czasach architekci i inżynierowie koncentrują się na wykorzystaniu naturalnych surowców oraz wdrażaniu energooszczędnych rozwiązań. Nowoczesne budownictwo kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju, co oznacza, że projektanci opracowują sześciokrotnie bardziej ekologiczne rozwiązania niż jeszcze kilka lat temu.

  1. Energia słoneczna i inne zielone rozwiązania

Zielone budynki to nie tylko moda, to przyszłość architektury. Zastosowanie źródeł odnawialnych energii stało się jednym z głównych trendów w budownictwie. Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia zużycia tradycyjnej energii elektrycznej oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wymieniając tradycyjne oświetlenie na ledowe może to zapewnić nawet 75% oszczędności. Także stosowanie roślinności, parków wodnych, drenażów deszczowych dzięki którym woda jest magazynowana i w ten sposób uzupełnia się łóżka wód serca miasta, to tylko kilka przykładów na zielone rozwiązania w budownictwie.

  1. Wioski zrównoważone

Życie w wiosce zrównoważonej sprawia, że można wykorzystać się energię ze źródeł odnawialnych, uprawiać warzywa i owoce oraz dzielić się tym, co się ma z sąsiadami. Oznaki takiej wioski są zdecydowanie dostrzegalne w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Obywatele korzystają z sag ujemnego, czyli zakupują dużą ilość produktów lokalnych bez opakowań jednorazowych w celu zmniejszenia ilości odpadów. Funkcjonowanie takiej małej społeczności wymagałoby stosowania nowatorskiej architektury, która dostarczałaby mieszkańców optymalne warunki mieszkalne.

  1. Mniej zużywają budynki

Budynki energooszczędne to już nie przyszłość ale teraźniejszość. Projektując budynek projektanci zwracają szczególną uwagę na rozwiązania, które pozwalają na zminimalizowanie zużycia energii a co za tym idzie, kosztów eksploatacyjnych. Zastosowanie izolacji cieplnej, nowoczesne technologie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji pozwala na uzyskanie efektywności energetycznej.

Można to osiągnąć poprzez zastosowanie:

  • izolacji termicznej na dachu i ścianach,
  • efektywnego oświetlenia,
  • inteligentnych systemów zarządzania energią,
  • pompy ciepła,
  • efektywnych systemów wodociągowych.
  1. Zastosowanie nowych materiałów

Współczesne technologie pozwalają na korzystanie z nowych materiałów oraz ich ciekawych kompozycji. Projektanci budynków korzystają z coraz to nowszych i lepszych materiałów, takich jak np. drewno, szkło, beton, ceramika, stal. Nowoczesna architektura łączy te materiały w innowacyjne sposób, dzięki czemu powstaje niezwykła architektura.

  1. Duże przeszklenia

Otwierające przestrzeń przeszklenia to coraz popularniejsze wyjście w projektowaniu nowoczesnych budynków. Otwarta przestrzeń i kontakt z naturą to jedne z głównych atutów takiej architektury. Przeszklenia otwierają pełne widoki i przepływ światła. Dzięki nim można też przynosić do wnętrza więcej naturalnego światła słonecznego, co pozwala zminimalizować zużycie sztucznego oświetlenia.

Podobne

Tagi