Budowa tarasu drewnianego – jakie są korzyści i koszty?

kwi 14, 2021 przez

Budowa tarasu drewnianego – jakie są korzyści i koszty?

BUDOWA TARASU DREWNIANEGO – JAKIE SĄ KORZYŚCI I KOSZTY?

Stworzenie tarasu drewnianego w ogrodzie lub na balkonie jest jednym z najbardziej popularnych sposobów na unikalną i piękną przestrzeń do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W tym artykule omówimy korzyści wynikające z budowy tarasu drewnianego oraz koszty z tym związane.

  1. Korzyści z budowy tarasu drewnianego

a) Estetyka i urok

Drewniany taras dodaje naturalnego piękna i ciepłego, rustykalnego uroku do przestrzeni zewnętrznej. Dzięki szerokiej gamie dostępnych gatunków drewna, można dostosować wygląd tarasu do własnego stylu i gustu.

b) Wartość nieruchomości

Stworzenie tarasu drewnianego może znacznie podnieść wartość naszej nieruchomości. Taki element na pewno przyciągnie zainteresowanie potencjalnych nabywców, gdyż jest to element, którego brak często jest uważany za ogromny minus.

c) Łatwa konserwacja

Drewno jest naturalnym materiałem, który jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości i zapobiegania jego deformacjom. Dzięki stosowaniu odpowiednich olejów do drewna, można temu elementowi zapewnić długi czas użytkowania bez nadmiernych prac konserwacyjnych.

d) Odpowiednie dla rozwoju lasów

Zdecydowanie warto zaznaczyć, że drewno do tarasu drewnianego można pozyskać w sposób przyjazny dla środowiska. Wiele gatunków drewna jest pozyskiwanych w drodze racjonalnie prowadzonej gospodarki leśnej, co sprawia, że stworzenie tarasu drewnianego może być także wyborem ekologicznym.

  1. Koszty związane z budową tarasu drewnianego

Wybierając drewniany taras, trzeba mieć na uwadze, że jego koszt składa się z kilku elementów.

a) Koszty materiałowe

Do najważniejszych elementów, których koszt zdecydowanie obciąży nasz budżet, należy materiał. Wybór gatunku drewna, ale także jego ilości, wpłynie na koszt takiej inwestycji.

b) Koszty robocizny

Koszty robocizny zależą od wyboru firm wykonujących takie prace, regionu i skomplikowania struktury. Nie można jednoznacznie określić kosztów robocizny, jednak w zależności od wielkości tarasu, wyniosą one około 30-50% kwoty, jaką trzeba wydać na budowę.

c) Inne koszty

Dodatkowo, w koszty związane z budową tarasu drewnianego należy wziąć pod uwagę takie elementy jak montaż klamek, balustrad, czy mobilnych mebli.

Podsumowując, decydując się na budowę tarasu drewnianego, należy wziąć pod uwagę jego koszt, jednak trzeba również pamiętać o korzyściach z takiego rozwiązania. Takie elementy z pewnością zwiększą estetykę i wartość naszej nieruchomości, a także zapewnią piękne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Podobne

Tagi