Jak przygotować dom na zimę?

gru 22, 2021 przez

Jak przygotować dom na zimę?

Jak przygotować dom na zimę?

Zima to czas, kiedy musimy zadbać o nasze mieszkania i domy, aby czuć się w nich ciepło i bezpiecznie. Przygotowanie domu na zimę powinno być poważnym tematem dla każdego właściciela. W artykule przedstawimy kilka porad, jak przygotować dom na zimę, by uniknąć problemów związanych z niskimi temperaturami i oszczędzić na kosztach ogrzewania.

 1. Kontrola jakości izolacji domu
  Podstawową sprawą, o którą trzeba zadbać przed nadejściem zimy, jest kontrola jakości izolacji domu. Wszelkie szczeliny i nieszczelności, które wydają się drobiazgami, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na komfort mieszkańców domu i podwyższyć koszty ogrzewania. Dlatego należy dokładnie przeprowadzić inspekcję izolacji, szczególnie w pobliżu okien i drzwi, gdzie często powstają nieszczelności.
 • Domy wolnostojące i skrajne wymagają szczególnej uwagi, ponieważ straty ciepła mogą wynosić nawet do 45%
 1. Czyszczenie kominów i pieców
  Kiedy już wiemy, że izolacja jest w dobrym stanie, możemy skupić się na źródłach ciepła w domu. Czyszczenie kominów i pieców to podstawa, aby przebiegały sprawnie i bezpiecznie. W przeciwnym razie, opary szkodliwych gazów będą się zalegać w domu, a to tylko pogorszy komfort mieszkańców. Prace czyszczenia pieców i kominów najlepiej zlecić specjalistom.
 • Czyszczenie kominów i pieców ma wpływ na oszczędność paliwa i zapobiega poważnym awariom.
 1. Ogrzewanie i instalacja termiczna
  O każdym rodzaju ogrzewania należy pamiętać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Warto już teraz przeprowadzić kontrolę stanu punktów cieplnych i zastanowić się nad ewentualnymi remontami oraz wymianą instalacji przed nadchodzącą zimą. Systematyczny serwis pieców gazowych i kotłów to podstawa, aby działały bezpiecznie oraz niepotrzebnie nie podnosili kosztów ogrzewania.
 • W przypadku systemów ogrzewania gazowego ważne jest, aby raz do roku przeprowadzić przegląd techniczny.
 1. Ochrona rur i przewodów
  W trakcie mrozów rury, przewody i zawory są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane zamarznięciem wody. Aby uniknąć takich sytuacji należy pomyśleć o ochronie rur. Można to zrobić poprzez zastosowanie specjalnych otulin lub zamknięcie zaworów oraz odszranie zamków zewnętrznych.
 • Dbanie o rury i przewody to oszczędność na nieplanowanych wydatkach.
 1. Przygotowanie ogródka i miejsca parkingowego
  Przed nadejściem zimy warto również zadbać o ogródek i miejsce parkingowe. Usuwamy wszelkie gałęzie i liście z trawnika, chronimy rośliny przed mrozem, a także utwardzamy drogę dojazdową lub parkingowy. To wszystko pozwoli nam w bezpieczny i komfortowy sposób poruszać się po terenie naszej posesji.
 • Bezpieczeństwo na drogach wewnętrznych i na terenie posesji to priorytet w zimie.

Podsumowując, przygotowanie domu na zimę to podstawa dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że warto już teraz zadbać o nasze domy, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom związanym z nadejściem zimy. Kontrola jakości izolacji, czyszczenie kominów i pieców, kontrola nad stanem punktów cieplnych, ochrona rur i przewodów, a także przygotowanie ogródka i miejsca parkingowego to podstawowe czynności, które warto wykonać przed nadchodzącą zimą.

Podobne

Tagi