Koszt postawienia ścianki działowej – czynniki wpływające na koszt budowy ścianki działowej

gru 12, 2020 przez

Koszt postawienia ścianki działowej – czynniki wpływające na koszt budowy ścianki działowej

Koszt budowy ścianki działowej – czynniki wpływające na cenę budowy

Ścianka działowa to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych w budynkach. Najczęściej stanowi ona rozwiązanie problemów z izolacją akustyczną, ochroną prywatności czy też podziałem pomieszczeń. W tym artykule przedstawiamy czynniki wpływające na koszt budowy ścianki działowej.

  1. Materiał, z jakiego będzie wykonana ścianka

Pierwszy i najważniejszy czynnik wpływający na koszt budowy ścianki działowej to materiał, z jakiego będzie ona wykonana. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są płytka gipsowo-kartonowa, cegła, bloczki betonowe lub ceramika. Koszt materiału zależy od jego rodzaju i producenta. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych należy zwrócić uwagę na ich grubość i rodzaj, gdyż wpływa to na ich właściwości izolacyjne.

  1. Wielkość i kształt pomieszczenia

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt budowy ścianki działowej jest wielkość i kształt pomieszczenia, w którym ma być wykonana ścianka. Im większa powierzchnia pomieszczenia, tym więcej materiału potrzeba. Nie bez znaczenia jest również kształt pomieszczenia. W przypadku ścianki działowej w nieregularnym kształcie, będzie ona bardziej skomplikowana do wykonania, co przekłada się na wyższy koszt.

  1. Liczba punktów elektrycznych i instalacji

W przypadku budowy ścianki działowej należy pamiętać o liczbie punktów elektrycznych i instalacji, które mogą znajdować się w jej obszarze. W przypadku, gdy mają być one przeniesione, ich koszt zostanie przeliczony na koszt budowy ścianki działowej. Warto także zwrócić uwagę na to, czy ścianka będzie wyposażona w dodatkowe instalacje, takie jak wentylacja czy klimatyzacja.

  1. Wybór specjalisty i lokalizacja budowy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt budowy ścianki działowej jest wybór specjalisty oraz lokalizacja budowy. Im bardziej doświadczony specjalista, tym wyższy koszt. Lokalizacja budowy ma również znaczenie – w miastach koszty prac są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

  1. Dodatkowe prace budowlane

Podczas budowy ścianki działowej może okazać się, że konieczne są dodatkowe prace budowlane, takie jak usunięcie starych instalacji czy przesunięcie drzwi. Wówczas koszt budowy ścianki będzie wyższy niż pierwotnie przewidywano.

Podsumowanie

Koszt budowy ścianki działowej zależy od wielu czynników, takich jak materiał, wielkość i kształt pomieszczenia, liczba punktów elektrycznych i instalacji, wybór specjalisty oraz lokalizacja budowy. Dodatkowe prace budowlane powodują również wzrost kosztów. Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie oszacować koszty i wybrać wykonawcę, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Podobne

Tagi