Budowa hali sportowej

wrz 12, 2022 przez

Budowa hali sportowej

Hale sportowe zaliczane są do budynków o zwartej formie konstrukcyjnej. Budowa hali sportowej zależy od tego, jakie przestrzenie należy wydzielić wewnątrz budynku. Zazwyczaj są to przestrzenie sportowe, takie jak boisko, ujeżdżalnia, lodowisko, a także trybuny dla widzów, stanowiska dla sędziów i przedstawicieli prasy oraz inne niezbędne pomieszczenia, takie jak pomieszczenia socjalne, techniczne, szatnie czy magazyny.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, czy budynek będzie wykorzystywany tylko do uprawiania sportu, czy też będzie służył również do celów rozrywkowych. Planując halę sportową przeznaczoną wyłącznie do uprawiania sportu, można zastosować kilka typowych układów:

  • boisko do rugby otoczone jedną lub kilkoma ścieżkami biegowymi
  • boisko do piłki nożnej otoczone jednym lub kilkoma torami do biegania
  • areny jeździeckie i pola do jazdy konnej
  • lodowisko hokejowe otoczone jedną lub kilkoma ścieżkami biegowymi.

Planując halę sportową przeznaczoną zarówno do celów sportowych, jak i rozrywkowych, należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas gdy niektóre obszary mogą być wykorzystywane wspólnie (np. szatnie), inne będą musiały być oddzielone (np. miejsca siedzące dla widzów). Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tymi zastosowaniami jest ich fizyczne oddzielenie za pomocą odpowiednich ścianek działowych.

Jak skonstruowane są hale sportowe

Hala sportowa może być zbudowana w oparciu o jeden z wielu rodzajów konstrukcji. Konstrukcja nośna hali sportowej może być wykonana na przykład z prefabrykowanych słupów żelbetowych i stalowych dźwigarów kratowych, czy kratownic. Niezależnie od tego, czy budowa hali będzie odbywać się w technologii hal stalowych czy żelbetowych, w każdym przypadku można uzyskać duże szerokości bez konieczności stosowania dodatkowych wewnętrznych podpór pośrednich. Pozwala to na szerokie możliwości adaptacyjne obiektu, co jest szczególnie ważne w przypadku tego typu hali, której wnętrze powinno umożliwiać dowolną aranżację.

Konstrukcja hali sportowej musi przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania, umożliwiać swobodną adaptację, w tym uprawianie różnych dyscyplin sportowych w tym samym obiekcie, gwarantować estetykę, niskie koszty eksploatacji oraz bezpieczeństwo użytkowników.

W tej części streściłem pierwszy artykuł, który dotyczył tego, jak zbudować halę sportową. Po jego przeczytaniu powinieneś wiedzieć, że:

  • Hala sportowa może być zbudowana w oparciu o jeden z wielu rodzajów konstrukcji
  • Konstrukcja nośna może być wykonana z prefabrykowanych słupów żelbetowych oraz stalowych dźwigarów kratowych lub kratownic

Podobne

Tagi