Poradnik dotyczący budowy ogrodzenia – krok po kroku

cze 18, 2021 przez

Poradnik dotyczący budowy ogrodzenia – krok po kroku

Budowa ogrodzenia – kluczowe kroki do wykonania

Budowa solidego i trwałego ogrodzenia to zadanie, które wymaga dobrego planowania oraz sumienności w działaniu. Przed przystąpieniem do prac, należy odpowiednio przygotować teren oraz wybrać odpowiedni materiał, który będzie spełniał nasze wymagania. W dzisiejszym artykule, przedstawimy krok po kroku w jaki sposób najlepiej zbudować ogrodzenie, aby spełniło ono swoją rolę na lata.

  1. Planowanie i przygotowania terenu

Wszystko zaczyna się od dokładnego zaplanowania i przygotowania terenu przed przystąpieniem do prac. Pierwszym krokiem w tym procesie jest sprawdzenie lokalnych przepisów i wymagań dotyczących projektowania i budowy ogrodzeń. W niektórych gminach, istnieją specjalne regulacje dotyczące wysokości oraz rodzaju materiału, który może być stosowany. Jest to ważne, abyśmy wiedzieli co wolno nam budować, a co może skończyć się konfiskatą.

Kolejnym etapem jest dokładne wykonanie pomiarów terenu, na którym zamierzamy postawić nasze ogrodzenie. Zwróćmy uwagę na różne nachylenia terenu, dzięki temu będziemy w stanie zoptymalizować koszty oraz dostosować nasze ogrodzenie do charakteru terenu. Następnie, wyznaczmy poziom, na którym ma znajdować się górna krawędź ogrodzenia – dzięki temu, wyrównamy górną krawędź naszego ogrodzenia i nadamy mu estetyczny wygląd.

  1. Wybór odpowiedniego materiału

Biorąc pod uwagę różnorodność materiałów, z których możemy zbudować nasze ogrodzenie, wybór odpowiedniego nie jest prostym zadaniem. Począwszy od drewna, przez blachodachówkę, beton, czy też kamień, każdy z tych materiałów posiada swoje wady i zalety. Oto lista materiałów, z której najczęściej buduje się ogrodzenia:

  • Drewno – najpopularniejszy materiał wykorzystywany do budowy ogrodzeń. Drewniane ogrodzenia wyróżniają się oryginalnym wyglądem, który dodaje uroku naszemu ogrodowi. Wszystko zależy tu od gatunku drewna i jego obróbki – należy pamiętać, że drewno jest materiałem podatnym na zniszczenia oraz ścieranie.
  • Metal – kolejna popularna opcja, która cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje trwałość i łatwość w montażu. Najczęściej wybierane są ogrodzenia wyprodukowane z blachy, aluminium lub stali.
  • Kamień – ogrodzenia wykonane z kamienia zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. Są mocne, solidne i szykowne i nie dość, że pięknie wyglądają – są niezniszczalne. Oczywiście, ich produkcja i montaż wiąże się z wysokimi kosztami.
  • Beton – jeden z najtańszych i najmocniejszych materiałów, które możemy wykorzystać podczas budowy naszego ogrodzenia. Niestety, betonowe ogrodzenia są mało eleganckie i nie cieszą się zbytnio popularnością wśród najbardziej wymagających klientów.
  1. Wybór sposobu montażu

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału, musimy jeszcze zastanowić się nad tym, w jaki sposób zamierzamy zamontować nasze ogrodzenie. Wyróżniamy kilka sposobów, z których korzystamy najczęściej:

  • Stalowe lub metalowe słupki i blachy – najpopularniejszy sposób, którym stosujemy, jest osadzenie stalowych lub metalowych słupków w ziemi, na odpowiedniej odległości, a następnie przykręcenie do nich blachy, lub siatki ogrodzeniowej.
  • Drewniane słupki oraz deski – stosujemy je, kiedy budujemy ogrodzenie z drewna. Do drewnianych słupków przykręcamy deski licowe, które tworzą jednolitą powierzchnię.
  • Karoserie samochodowe – mniej popularna, ale bardzo ciekawa opcja, polegająca na użyciu starych karoserii samochodów do wybudowania niezwykle oryginalnego ogrodzenia.
  1. Montaż ogrodzenia krok po kroku

Jeśli już udało nam się wybrać odpowiedni materiał oraz sposób montażu ogrodzenia, przyszedł czas na samą budowę. Oto krok po kroku, jak wykonać to zadanie jak profesjonalista:

  • Rozpoczynamy od wyznaczenia linii, na której będzie się znajdowało ogrodzenie. Za pomocą sznurka i kołków oznaczamy kolejno miejsca, w których powinny się znajdować słupki.
  • Przygotowujemy otwory w ziemi, w których będziemy osadzać poszczególne słupki. W zależności od wybranego sposobu montażu, otwory powinny być wszczepione co 2-2,5 metra.
  • Do otworów wsypujemy beton, którym umocowujemy słupki w ziemi.
  • Po okresie, kiedy beton stwardnieje (zwykle około tygodnia), przystępujemy do montażu elementów ogrodzenia.
  • Jeśli wybierzemy deski, przymocowujemy je do słupków za pomocą wkrętów. Jeśli kupiliśmy gotowe elementy, najlepiej sprawdzić się będą śruby KOS, które umożliwiają swobodne każdej regulacji, w przypadku późniejszych luźnych elementów.
  • W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na ogrodzenie z siatki, mocujemy ją do słupków przy użyciu specjalnych zatrzasków lub plombowanych drutów.
  1. Dalsze prace związane z ogrodzeniem

Po skończonej budowie naszego ogrodzenia, powinniśmy zadbać o nie odpowiednio, aby służyło nam długie lata. Wynajęcie specjalisty do zaimpregnowania drewna, lub zakupających maty owiewkowe dla ogrodzeń, z pewnością wpłynie na nasz spokój oraz wydłuży wiek naszego ogrodzenia, zwiększając jego odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Podobne

Tagi