Parafia Libertów – informacje i działalność parafii w miejscowości Libertów

kwi 21, 2022 przez

Parafia Libertów – informacje i działalność parafii w miejscowości Libertów

Parafia Libertów – historia i informacje ogólne
Parafia Libertów położona jest w województwie łódzkim, w gminie Rzgów. Została założona w XV wieku, jednak pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z roku 1449. Pierwotnie należała do diecezji poznańskiej, od 1821 roku jest częścią archidiecezji łódzkiej. Aktualnie liczy ponad 2,5 tysiąca wiernych.

Parafia Libertów – kościół i budowle sakralne
Kościół parafialny pw. św. Anny w Libertowie został wybudowany w 1771 roku, a w 1888 roku został powiększony o kaplicę Matki Boskiej Różańcowej. W skład parafii wchodzą również dwie kaplice: kaplica pw. św. Huberta w Polichnie oraz kaplica pw. św. Barbary w Dulowej. W przeszłości na terenie parafii znajdował się również cmentarz, niestety zniszczony podczas działań wojennych.

Parafia Libertów – duszpasterstwo i działalność parafialna
Parafia Libertów prowadzi wiele działań duszpasterskich dla różnych grup wiekowych. W każdą niedzielę odbywają się Msze św. w różnych porach dnia, a także nabożeństwa i adoracje Najświętszego Sakramentu. Parafia prowadzi grupy ministranckie, zespoły muzyczne oraz koło Żywego Różańca. Co roku organizowany jest również odpust parafialny, który przyciąga liczne grono wiernych.

Parafia Libertów – działanie charytatywne i pomoc społeczna
Parafia Libertów angażuje się również w działania charytatywne i pomoc społeczną. Przy parafii działa Bank Żywności, który pomaga potrzebującym, a także prowadzone są zbiórki darów dla osób potrzebujących. Poza tym organizowane są wizyty duszpasterskie w domach osób starszych oraz chorych.

Parafia Libertów – wydarzenia kulturalne i religijne
Parafia Libertów organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i religijnych. Na terenie parafii odbywają się konkursy recytatorskie, koncerty kościelne, a także spotkania z ciekawymi ludźmi. Co roku organizowana jest także kiermasz Bożonarodzeniowy oraz parafialny festyn. Wszystkie te wydarzenia mają na celu integrowanie parafian i kształtowanie więzi społecznych wśród wiernych.

Podobne

Tagi