Co warto wiedzieć o wysłodkach buraczanych melasowanych?

sie 8, 2021 przez

Co warto wiedzieć o wysłodkach buraczanych melasowanych?

Prawidłowe karmienie krów mlecznych to niezwykle ważna kwestia, obok której nie możemy przejść obojętnie. Wtedy świetnie sprawdzają się właśnie wysłodki buraczane melasowane. Intensywne karmienie mlecznych krów, zwłaszcza w tak zwanym okresie poporodowym i kiedy jest laktacja, polega na podawaniu tym krowom dawek, które z kolei zawierają spore ilości węglowodanów niewłóknistych (tak zwane NFC) oraz ubogich (tak zwane NDF). Chodzi o to, aby poradzić sobie z występowaniem u krów tak zwanej kwasicy. Warto także wiedzieć, że podawanie TMR-ów przeżuwaczom może spotęgować zagrożenie występienia schorzenia.

Jak zatem powstaje kwasica?

Kiedy w diecie jest zbyt wiele węglowodanów, wtedy może wystąpić nadmiar tak zwanych lotnych kwasów tłuszczowych oraz może obniżyć się pH żwacza. Wtedy też następuje zmiana profilu mikroflory zwierzęta. Spore ilości bakterii elektrolitycznych zaczyna ginąć. Powinniśmy o tym wiedzieć, kiedy chcemy prawidłowo karmić zwierzęta.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że wysłodki buraczane melasowane są produktem ubocznym pewnego procesu, kiedy to wytwarzany jest spożywczy cukier. Wysłodki buraczane są bardzo zdrowe oraz warto wiedzieć, że powstają one z wolnych od jakichkolwiek modyfikacji genetycznych buraków cukrowych.

Jakie są właściwości oraz jakie jest działanie wysłodków buraczanych melasowanych?

Musimy jednak na wstępie wyjaśnić, że wysłodki buraczane niemelasowane cechują się z reguły bardzo niską zawartością tak zwanej sacharozy. Są one także świetnym źródłem odpowiedniego włókna, które jest konieczne i niezbędne w procesie trawienia u przeżuwaczy. To właśnie dzięki regularnie dodawanym wysłodkom buraczanym do paszy mowa o prawidłowym dostarczaniu wapnia do zwierzęcych organizmów. To także korzystnie wpłynie na proces trawienia oraz przyspieszony będzie metabolizm. Nie wolno nam również zapominać o tym, że zwiększa się wtedy przybieranie na wadze, kiedy chodzi o zwierzęta opasowe. Także mleko jest lepszej jakości oraz wydajność zwierząt mlecznych jest na wyższym poziomie.

Dlaczego powinniśmy dodawać wysłodki buraczane do pasz?

Dzięki melasowanym wysłodkom buraczanym śmiało możemy mówić o lepszych właściwościach odżywczych paszy. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, gdyż dobro oraz prawidłowy rozwój zwierząt są dla nas kluczowe i nie możemy narazić zwierząt na problemy zdrowotne. Wobec tego odpowiednie karmienie to podstawa. Wysłodki dostarczają przeżuwaczom wiele niezbędnych składników. Wtedy trawienie zwierząt jest lepsze oraz metabolizm jest usprawniony. To właśnie obecność wysłodków buraczanych sprawia, że pasza lepiej smakuje zwierzętom. Jest to ich kolejna zaleta, dlatego warto korzystać z wysłodków buraczanych melasowanych, gdyż tak postępuje wielu hodowców zwierząt.

Pozytywne efekty może przynieść właśnie regularne stosowanie tychże wysłodków buraczanych melasowanych. Jest to cenny dodatek do pasz, którymi karmi się zwierzęta. Musimy jednak pamiętać o tym, aby stosować się do wszelkich informacji, jakie zostały wskazane wyżej.

Podobne

Tagi