Miedź stopowa, stop chromowo-cyrkonowy i piny z ceramiki

cze 4, 2021 przez

Miedź stopowa, stop chromowo-cyrkonowy i piny z ceramiki

Miedź stopowa

Miedź pełni bardzo ważną funkcję w dzisiejszym budownictwie. Stosowana jest w wielu gałęziach przemysłu i nie wyobrażamy sobie bez niej dalszego życia. Zazwyczaj blacha z miedzi stopowej nie przekracza 3% innych składników. Pierwszym ze stopów miedzi jest mosiądz który zawiera w sobie około 97% miedzi oraz nieznaczne ilości żelaza, ołowiu, krzemy i cyny. Kolejnymi stopami mogą być brązy, które dzielimy na odlewnicze, przeznaczone do obróbki, cynowe, krzemowe czy berylowe. Każdy z nich charakteryzuje się inną zawartością procentową pierwiastków chemicznych. Dzięki temu że dodawane są w nieznacznej części możemy uzyskać ich różne właściwości, które w kolejnym etapie możemy bez problemu wykorzystać w innych dziedzinach budownictwa. Blacha z miedzi stopowej może być w formie odtlenionej, beztlenowej a nawet elektrolitycznej, w zależności od rodzaju posiadają różny poziom twardości według obowiązujących norm. Ceny miedzi ciągle utrzymują się na wysokim poziomie, nic nie wskazuje na to aby kiedyś to miało się zmienić.

Co to jest 2.1293?

Tak oznaczany jest stop chromowo-cyrkonowy. Wykazuje ona bardzo dobrą przewodność elektryczną wynoszącą do 46 MS/m, ponad to charakteryzuje go wysoka temperatura mięknięcia. Dopiero temperatura w okolicach 500 stopni Celsjusza powoduje u niego widoczne zmiany wynikające z zmiękczenia materiału. Stop 21293 idealnie nadaje się do produkcji elektrod, płyt i wielu urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnych zgrzewnictwie. Patrząc w jego znakomite właściwości fizyczne możemy zauważyć iż jego twardość waha się pomiędzy 140 a 160 HB. A jego ciężar właściwy jest równy 8,9 g/cm³. Wszystkie cechy powodują iż stop chromowo-cyrkonowy często zapisywany jako ciąg liczb 2.1293 jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spawalniczym ale i nie tylko.

Piny do zgrzewania z ceramiki

Ceramika techniczna jest często spotykana w zgrzewaniu. A dokładniej do tego procesu wykorzystuje się tak zwane piny ceramiczne które w zależności od sposobu przygotowania mogą zawierać w sobie tlenek cyrkonu bądź też azotek krzemu. Całkiem nie dawno podczas przeprowadzania eksperymentów, że piny ceramiczne mogą być bardzo przydatne w procesie zgrzewania. A dlaczego? Ponieważ w żadnym stopniu nie przewodzą prądu elektrycznego co jest ich główną zaletą. Ale oprócz tego są świetnym izolatorem cieplnym, co ma duże znaczenie podczas zgrzewania, które przez to nie zostaje zakłócone. Podczas całego procesu zgrzewania taki pin nakładany jest na trzpień elementu zgrzewnego, kolejnym krokiem jest jego stałe połączenie z blachą. Dlatego stały się tak pożądanym materiałem na rynku. Odwiedzając sklep z takimi materiałami znajdziemy kilka mniej lub więcej standardowych rodzajów tego tworzywa. Ich kolejną zaletą jest możliwość ich wykorzystania zarówno podczas zgrzewania maszynowego jak i również ręcznego. Zazwyczaj sprzedawane są w opakowaniach po kilkadziesiąt sztuk. W przeliczeniu na jedną sztukę wychodzi cena sięgająca kilkunastu złotych.

Podobne

Tagi